Sıkça Sorulan Sorular


1) Namaz Kılmayanın Diğer İbadetleri Kabul Olur mu?

Cübbeli Hoca namaz kılmayanların diğer hiçbir ibadetinin kabul olmayacağını aşağıdaki videolarda anlatıyor. Ama şimdi kılmaya başlasa artık kabul olur diyor. Videoları izleyin.


  • 03:48 – Namaza başlarsa artık kabul olur2) ...... Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Farz, sünnet, nafile bütün namazlarda niyet kalple yapılır. Dille birşey söylemek gerekmez. Hangi namazı kılacağını bilmek niyet demektir. Örneğin şimdi beraat gecesi namazına başlayacağını bilen birisi direk Allahu Ekber deyip namaza başlar. Dili ile ''niyet ettim Allah rızası için....'' gibi niyet yapmaz. Aşağıdaki videoları izleyerek tam anlamıyla anlayabilirsiniz.

3) Ramazan Ayından Oruç Borcu Olan Nafile Oruç Tutabilir mi?

Aşağıdaki videoda detaylıca anlatılmıştır. Özet olarak: Miraç günü, Beraat günü, Arefe günü vb. gibi nafile oruçları Ramazandan borcu olanlar da tutabilir. Ama birdahaki Ramazan gelmeden önce borçlarını bitirmelidir. Yoksa yeni tutacağı Ramazan orucu kabul olmaz.

4) Gece Saat 00:00 İle Yeni Gün Başlamış Olur mu?

İslamda günler gece ile başlar. Önce gece gelir, sonra gündüz gelir. Akşam ezanı ile gece başlamış, yani yeni gün girmiş olur. İmsak vaktine kadar gecedir, imsak vaktinden akşam ezanına kadar gündür. Buna örnek olarak; Ramazan ayının ilk gecesinde teravih namazı kılınır. Yani oruç tutulmayan günün akşamında teravih kılınır. Ve yine Ramazanın son günü oruç tutulur ama teravih kılınmaz. Bu, günlerin gece ile başlamasından dolayıdır. Saatin 00:00 olmasının hiçbir etkisi yoktur.
5) Muskalar Nasıl Taşınmalı?

7 kat streç naylona sarılarak taşınmalıdır. 2. videoda bu şekilde sarıldığında tuvalete girilebileceğini söylüyor.

6) Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz?

A) Hiçbir namazın caiz olmadığı vakitler.

Bunlar üç vakittir.

a) Güneşin doğumundan itibaren 20 - 25 dakika boyunca devam eder.

b) Öğle ezanından 30 (bir görüşe göre 20) dakika önce başlar.

c) Akşam ezanından 30 (bir görüşe göre 20) dakika önce başlar. Bu vakitte o günün ikindisinin farzından başka hiçbir namaz kılınamaz. İkindi namazını bu vakte bırakmak mekruhtur.

B) Nafile namaz kılmanın caiz olmadığı vakitler.

a) İmsak vaktinden güneşin doğuşuna kadar sabah namazının sünneti dışında hiçbir nafile namaz kılınamaz.

b) Sabah namazını kıldıktan sonra güneş doğana kadar.

c) İkindi namazını kıldıktan sonra güneş batıncaya kadar.

d) Akşam namazının farzından önce.
7) ...... Namazında Subhâneke Okunacak mı? Ettahiyyatü, Salli - Barik Okunacak mı?

Namazların evvelinde iftitah tekbirinden sonra subhâneke duasını okumak (bütün namazlarda) sünnettir. Ettahiyyatu duasını okumak, birinci oturuşta sünnet, son oturuşta ise vaciptir. Farz, vitir ve müekket sünnetlerin son oturuşlarında, gayr-i müekket sünnetler ile diğer nafile namazlardaki her oturuşta tehıyyat okunduktan sonra Rasûlüllâh (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz'e salât-ü selam okumak çok mühim bir sünnettir. Bütün namazların son oturuşunda salât ve selamdan sonra iki tarafa selam vermeden önce dua edilmesi (rabbenâların okunması) sünnettir.
8) Örneğin; 2 Rekatta Bir Selam Vererek Kıldığımız 12 Rekatlık Bir Namazda Her 2 Rekata Başlarken Allâhu Ekber deyip İftitah Tekbiri Almamız Gerekir mi?

Selam vermekle namaz bitirilmiş olur. Diğer 2 rekata başlamak için iftitah tekbiri almak gerekir. Yoksa namaza başlanmış olmaz.
9) Birden Fazla Sure İle Kılınan Namazlarda Her Bir Sure İçin Besmele Çekmek Gerekir mi?

Subhâneke'den sonra eûzübesmele çekilir. İkinci rekatta Fatiha'dan önce sadece besmele çekilir. Zamm-ı sûrelerin evvelinde Besmele çekilmez. Ama her bir sure için besmele çekmek isteyende çekebilir.
Kaynaklar: İman İslam İlmihali, Namaz Rehberi