Sabah Akşam İsra Suresinin Son 2 Ayetini Okumak


Kitabı Satın Al

Cübbeli Hocaefendinin Sesinden

110) (Habîbim!) de ki: “(O Rabbinize) Allâh ismi verin, ya da (O’nu) Rahmân ismiyle adlandırın! Hangisiyle isim verirseniz, (her ikiside yerinde olur) zaten (her biri tazim ve yüceltme ifade eden) en güzel isimler sadece O’na aittir.” Namazın(daki okuman)ı (müşriklere duyurup da hakâretlerine sebebiyet verecek şekilde) sesli yapma, onu (arkanda kılanların duyamayacağı kadar) çok da kısma! İşte Bu(nlar) ara(sın)da (orta) bir yol ara!

Rasûlûllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)`in Rahmân ismiyle dua yaptığını duyan müşriklerin: “Bizi iki ilâha tapmaktan nehyediyorsun, kendinse iki ilâha dua ediyorsun!” demeleri üzerine, ayrıca Yahudilerin: “Allâh Tevrât’ta Rahmân ismini çok kullanmaktayken, sen bu ismi az zikrediyorsun!” sözlerine karşı bu âyet inmiştir.(Hâzin, Nesefî, Beyzâvî)


111) (Rasûlüm! Sana ve ümmetine lütfetmiş olduğum bunca nimetlerime karşı Bana hamd etmek üzere) “Bütün hamdler O Allâh’a mahsustur ki, O hiçbir çocuk edinmemiştir, mülkte Kendisi için hiçbir ortak mevcut olmamıştır, (güçsüz bir duruma düşmekten münezzeh olduğu için) Kendisini âcizlikten koruyanı da bulunmamıştır!” de! Ve (yine de hakkıyla Kendisine tazimde bulunamadığını itiraf etmek üzere) O’nu iyice yücelterek büyüklükle vasıfla!

Anahtar Kelimeler : cübbeli ahmet hoca, isra suresi son 2 ayeti fazileti, isra suresinin son iki ayetini okumanın fazileti, faziletleri, sevabı, kalbin ölmemesi için, kulidullahe, gulidullahe evidurrahmane eyyam ma ted'u

Soru sormadan önce Sıkça Sorulan Sorular sayfasına göz atın.